
Descrierea
Paracetamol Tis, 120 mg/5ml, 100 ml, Tis Farmaceutic
Paracetamol TIS 120 mg/5 ml, sirop contine ca substanta activa paracetamol, care apartine grupului de medicamente denumite analgezice-antipiretice
Ingrediente:
5 ml Paracetamol TIS 120 mg/5 ml, sirop (o linguriță dozatoare mare) conțin paracetamol 120 mg
Indicații :
Paracetamol TIS 120 mg/5 ml, sirop este indicat pentru ameliorarea durerilor de intensitate ușoară până la moderată și scăderea febrei la copii cu vârsta cuprinsă între 1 luna și 12 ani.
Mod de administrare:
În funcție de vârstă și greutatea copilului se recomandă următoarele doze:
- copii cu vârsta cuprinsă între 1-3 luni: 2,5 ml sirop (60 mg paracetamol) de maxim 4 ori pe zi;
- copii cu vârsta cuprinsă între 3 luni-1 an: 2,5-5 ml sirop (60 - 120 mg paracetamol) de maxim 4 ori pe zi;
- copii cu vârsta cuprinsă între 1-6 ani: 5-10 ml sirop (120 - 240 mg paracetamol) de maxim 4 ori pe zi;
- copii cu vârsta cuprinsă între 6-12 ani: 10-20 ml sirop (240 - 480 mg paracetamol) de maxim 4 ori pe zi.
Doza totală de paracetamol nu trebuie să depășească 80 mg/kg/zi la copii cu greutate sub 37 kg.
La copii cu greutatea cuprinsă între 38 kg și 50 kg, doza zilnică de paracetamol nu trebuie să depășească 3 g pe zi.
La copii cu greutate peste 50 kg, doza zilnică de paracetamol nu trebuie să depășească 4 g pe zi.
Prezentare:
100 ml
Prospect
Сaracteristicile
Codul produsului | 19675 |
Categoria | Medicamente de răceală și gripă, Medicamente fără rețetă OTC, Antiinflamatori si Analgezice, Top vânzări produse |
Linia de produse | Paracetamol |
Brand | Tis Farmaceutic |
Volum | 100 ml |
Doza | 120 mg |
Tip produs | Sirop |
Сaracteristicile
Codul produsului | 19675 |
Categoria | Medicamente de răceală și gripă, Medicamente fără rețetă OTC, Antiinflamatori si Analgezice, Top vânzări produse |
Linia de produse | Paracetamol |
Brand | Tis Farmaceutic |
Volum | 100 ml |
Doza | 120 mg |
Tip produs | Sirop |