
Descrierea
Nurofen Răceală și Gripă 200mg, 24 comprimate, Reckitt Benckiser Healthcare
Nurofen Răceală şi Gripă 200 mg/30 mg comprimate filmate, este utilizat în ameliorarea simptomelor neplăcute ale gripei şi răcelii, cum sunt congestie nazală şi sinusală, durere de cap, febră, dureri musculare şi articulare. Are efect rapid, începând prin decongestionarea mucoaselor tractului respirator, urmată de reducerea febrei şi reducerea durerilor asociate cu gripa şi răceala.
Beneficii:
- Ameliorarează rapid simptomele de gripă şi răceală
- Conține două ingrediente active, ibuprofen şi pseudoefedrină
- Are efect antiinflamator, analgezic, antipiretic
- Forma de prezentare: cutie cu 12 sau 24 comprimate filmate.
- Se eliberează fără prescripție medicală
Ingrediente:
Ibuprofen 200 mg și 30 mg clorhidrat de pseudoefedrină.
Mod de administrare:
Adulți și copii de peste 12 ani: doza initială este de 2 comprimate filmate, apoi 1 sau 2 comprimate filmate la intervale de 4 - 6 ore în funcție de necesități.
A nu se depăși doza maximă de 6 comprimate filmate Nurofen Răceală și Gripă 200mg/30 mg (1200 mg ibuprofen, respectiv 180 mg clorhidrat de pseudoefedrină) pe zi.
A NU SE ADMINISTRA
- În cazul în care constatați că folia blisterului este ruptă la deschiderea ambalajului.
- Dacă suferiți de afecțiuni gastrice, hepatice sau renale.
- Dacă suferiți de afecțiuni ale tractului respirator (astm).
- Dacă aveți alergie la ibuprofen, acid acetilsalicilic (aspirină) sau alte medicamente antiinflamatoare.
- În cazul în care aveți o reacție alergică, întrerupeți administrarea și consultați imediat medicul.
- În primele 6 luni de sarcină, cu excepția recomandării medicului. Nu utilizați deloc în ultimele 3 luni de sarcină.
- Mai mult de 3 zile consecutiv, cu excepția recomandării medicului.
- Nu depășiți doza recomandată. Utilizarea în exces poate fi dăunătoare.
Prezentare:
24 comprimate filmate
Prospect
Сaracteristicile
Codul produsului | 18341 |
Categoria | Medicamente de răceală și gripă, Medicamente fără rețetă OTC |
Linia de produse | Nurofen |
Brand | Reckitt Benckiser Healthcare |
Gama | Nurofen răceală şi gripă |
Cantitate | 24 |
Doza | 200 mg |
Сaracteristicile
Codul produsului | 18341 |
Categoria | Medicamente de răceală și gripă, Medicamente fără rețetă OTC |
Linia de produse | Nurofen |
Brand | Reckitt Benckiser Healthcare |
Gama | Nurofen răceală şi gripă |
Cantitate | 24 |
Doza | 200 mg |